Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego leży miejscowość Święta Lipka. Święta Lipka to miejscowość, która słynie przede wszystkim ze znajdującego się w niej sanktuarium maryjnego. Początki sanktuarium w Świętej Lipce toną w mrokach dziejów, wiadomo jedynie, że wiążą się one z lipą, na której miała objawić się figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Święta Lipa, która dała początek sanktuarium i nazwie miejscowości została ścięta prawdopodobnie w roku 1542 przez protestantów, podobnie, jak i istniejąca kaplica, w której przechowywana cudowną figurkę. Obecnie słynąca cudami figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem jest przechowywana w zbudowanym w XVII wieku kościele pielgrzymkowym. Opiekunami świętej figury są ojcowie Jezuici. Do przepięknie położonego sanktuarium od wieków dążą liczni pielgrzymi. Przybywający do Świętej Lipki pielgrzymi pozostawiali liczne wota, które można zobaczyć w klasztornym skarbcu. W kościele znajdują się także cenne, barokowe organy. Główne święta mają miejsce w ostatnią niedzielę maja oraz 15 sierpnia.