Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej

Historia sanktuarium w Gidlach rozpoczyna się w roku 1516. W tym właśnie roku, zgodnie z zgłoszoną przez wieki tradycją, orzący pole rolnik wykopał figurkę przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem. Niezwykłe znalezisko jego znalazca przechowywał początkowo w swoim domu, później jednak figurka trafiła do kościoła, a później do wybudowanej na miejscu jej znalezienia kapliczki. Bardzo szybko okazało się, że figurka czyni cuda. Wieść o czyniącej cuda figurze szybko rozniosła się po całej Polsce. Do kościoła ojców Dominikanów pod opieką, których pozostaje cudami słynąca figura przybywali coraz liczniejsi pielgrzymi. Obecnie figura Matki Bożej Gidelskiej znajduje się w zbudowanej w XVII wieku barokowej świątyni. Figurę umieszczono w ołtarzu znajdującym się w południowej kaplicy świątyni. O licznych cudach za sprawą cudownej figury Matki Boskiej Gidelskiej świadczą liczne wota umieszczone wokół figury. Gidle leżą na terenie województwa łódzkiego. Uroczystości Matki Bożej Gidelskiej odbywają się w sobotę przed pierwszą niedzielą maja.